Czy dziecko powinno używać smoczka

Czy dziecko powinno używać smoczka?

Zapraszam do drugiej części artykułu o prawidłowych nawykach związanych z rozwojem mowy dziecka. Chcesz, aby Twoje dziecko pięknie mówiło? Poznaj podstawowe zasady profilaktyki i higieny mówienia i stosuj je na co dzień.

5. Karmienie piersią czy butelka?

Karmienie piersią to nie tylko dostarczanie dziecku pełnowartościowego pokarmu. To również usprawnianie aparatu mowy dziecka: warg, języka i żuchwy, które są wzmacniane podczas odruchu ssania. Sprawność tych elementów warunkuje prawidłową wymowę głosek w późniejszym okresie. Jednak karmienie piersią należy zakończyć w odpowiednim momencie, aby nie zakłócić rozwoju dalszych funkcji związanych z mową. 6 miesiąc to optymalny okres, w którym można zacząć odstawiać dziecko od piersi. Mniej więcej do tego czasu dominuje odruch ssania.

Bywa i tak, że nie ma możliwości karmienia dziecka piersią. Co wtedy? W takim wypadku istotne jest, aby wybrać anatomiczny kształt końcówki butelki, przez którą dziecko przyjmuje pokarm. Dlaczego tak? Odpowiedź znajdziesz w punkcie poniżej.

6. Czy dziecko powinno używać smoczka?

Z punktu widzenia rozwoju mowy najlepiej jest, gdy dziecko nie używa smoczka, ale nie zawsze jest to możliwe. W tej sytuacji najistotniejsze jest, aby odpowiednio dobrać smoczek, tak samo jak w przypadku końcówki butelki. Dobry smoczek powinien mieć małą i leciutką tarczkę oraz anatomiczny kształt główki, przypominający kobiecą brodawkę wraz z otoczką. Anatomiczny kształt zapobiega powstawaniu późniejszym wadom zgryzu oraz złej pracy aparatu mowy. Ale tu należy pamiętać o bardzo ważnej zasadzie. Odruch ssania, który pojawia się przy używaniu smoczka lub karmieniu piersią powinien być wygaszony w okresie 1 roku życia. Jest to związane z pionizacją języka dziecka, która jest niezbędna do wymawiania niektórych głosek – przedłużony odruch ssania hamuje pionizację. A więc, po 1 roku życia smoczek powinien być odstawiony.

7. Pokarm i sposób jego podawania

Kiedy zakończy się etap ssania, należy podawać dziecku pokarmy o różnej konsystencji i fakturze, po to, aby przygotować dziecko do gryzienia i rozdrabniania. Dzięki temu dziecko naturalnie usprawnia narządy mowy. Papkowate jedzenie przynosi zupełnie odwrotny efekt – powoduje wiotkość języka i żuchwy. Kiedy chcesz karmić dziecko zupką lub kaszką, użyj do tego celu łyżeczki zamiast butelki. Dzięki łyżeczce dziecko uczy się prawidłowego pobierania pokarmów i tym samym usprawnia język i wargi. Zbyt długie przyjmowanie pokarmów z butelki jest przyczyną złej pracy aparatu artykulacyjnego i w konsekwencji prowadzi do wad wymowy.

Niedługo III część artykułu. Do poczytania Drogie Mamy.

AUTOR

Agnieszka Siołek-Cichocka

Facebook Google+

Logopeda dyplomowany. Autor. Twórca. Pasjonatka rozwijania potencjału i wydobywania mocnych stron dzieci i dorosłych. Mieszka i pracuje w Poznaniu. Pisze, bo bez pisania czuje się, jak bez ręki. Po godzinach żongluje słowami, bo ma do nich słabość. Więcej na: logopeda.agnieszkasiolek.pl

Spodobał ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.